Kasze

Kasza to jeden z najpopularniejszych składników polskich posiłków. Prawdopodobnie każdy z nas w dzieciństwie jadał ją z masłem, gulaszem lub innymi dodatkami. Często występuje u nas jako zamiennik ziemniaków lub ryżu. Czy słusznie? Okazuje się, że tak! Odkąd w sieci pojawia się coraz więcej danych dotyczących zdrowotnych właściwości kaszy, staje się ona standardem w wielu dietach, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kasze są źródłem wielu witamin i minerałów, dzięki czemu jej spożywanie jest ważnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety.
Kasza ma wiele odmian, a każda z nich posiada nieco odmienne właściwości. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam najpopularniejsze polskie kasze i korzyści, jakie wynikają z ich spożywania.

Kasza gryczana

Kasza gryczana to jedna z najpopularniejszych polskich odmian jadalnych ziaren, a jej spożywanie przynosi szereg korzyści. Działa przeciwzapalnie i potrafi obniżyć poziom złego cholesterolu, co jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia serca. Podstawowym składnikiem odżywczym, który zapewnia te korzyści sercowo-naczyniowe, jest rutyna. To rodzaj fitoskładnika i przeciwutleniacza, który pomaga ustabilizować ciśnienie krwi i obniżyć poziom cholesterolu.
W porównaniu do wielu pełnoziarnistych zbóż, gryka (która jest zbożemKasza rzekomym lub pseudozbożem) ma bardzo niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że węglowodany wchłaniane są powoli do krwiobiegu, zapewniając organizmowi stały dopływ energii. Zapobiegając nagłemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, to pożywne ziarno pomaga w leczeniu cukrzycy i może zwalczać insulinoodporność. Indeks glikemiczny jest również bardzo ważny w procesie odchudzania – dzięki niemu będziemy rzadziej sięgać po przekąski i szybciej pozbędziemy się zbędnych kilogramów.

Chociaż nasiona gryki można zjadać w taki sam sposób, jak produkty pełnoziarniste, takie jak pszenica i jęczmień, są one naturalnie bezglutenowe. Czyni je to doskonałym wyborem dla osób z celiakią lub wrażliwością na zboża. Zamiana innych rodzajów kaszy na gryczaną może być także pomocna dla osób cierpiących na zaburzenia trawienia, takie jak zespół nieszczelnego jelita.
Kasza gryczana zawiera przeciwutleniacze i związki fenolowe, które mogą pomóc w walce z niektórymi typami raka. Część przeciwutleniaczy, które znajdują się w kaszy obejmują flawonoidy. Chronią one komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i zapobiega niebezpiecznym stanom zapalnym, które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się nowotworu.

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna to produkt, który większość z nas ma w swoich spiżarniach, ale niewielu z nas zna jego właściwości zdrowotne. Jest stosunkowo mało kaloryczna, bogata w błonnik i zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Ta konkretna kasza jest szczególnie korzystna dla naszego organizmu ze względu na zawartość otrębów.

Jęczmień jest bogaty w składniki odżywcze i stanowi ważny element zdrowego i sycącego posiłku. Kasza jęczmienna zawiera błonnik i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich między innymi selen, miedź, tryptofan i mangan. Ponadto dodaje energii i sprawia, że ​​czujesz się pełen sił przez większą część dnia. To dzięki zawartemu w jęczmieniu Manganowi, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Jęczmień pomaga zrzucić wagę, częściowo ze względu na kilka rodzajów niezbędnych aminokwasów, a częściowo – na zawartość błonnika. Jęczmień stabilizuje poziom cukru we krwi, ograniczając w ten sposób wysokie skoki glukozy, które bezpośrednio wpływają na gromadzenie się tłuszczu. Jęczmień, w porównaniu do innych zbóż, jest niskokaloryczny, a jednocześnie stanowi sycący posiłek. Dzięki temu, że będziesz syty dłużej, nie będziesz musiał podjadać! W jednym z badań porównano także różne kombinacje ziaren. Okazało się, że dorośli, którzy zwiększyli spożycie jęczmienia, doświadczyli obniżenia ciśnienia krwi.

Kasza jęczmienna jest również bogata w lignany roślinne, które chronią m.in. przed nowotworami piersi oraz chorobami serca. Redukując wolne rodniki i tłuszcz trzewny oraz stabilizując ciśnienie krwi, jęczmień minimalizuje nasze szanse na raka i choroby serca.

Kasza kukurydziana

Kasza kukurydziana, choć nie tak popularna w naszym kraju, również posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest doskonałym źródłem żelaza i selenu. Zarówno jeden, jak i drugi minerał wspomagają białka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białka zawierające żelazo wspomagają krążenie krwi, pomagają komórkom wytwarzać energię i umożliwiają syntezę DNA. Białka zależne od selenu wspierają natomiast metabolizm mięśni i pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Włącz kaszę kukurydzianą do swojej diety, a otrzymasz doskonałe źródło witaminy B-9 i kwasu foliowego. Witamina B-9 potrzebna jest do metabolizowania aminokwasów i kwasów nukleinowych – elementów budulcowych używanych odpowiednio do produkcji białek i DNA. Kaszę kukurydzianą warto łączyć ze zdrowymi składnikami, takimi jak świeże owoce i orzechy. Dodaj garść jagód i posiekanych surowych migdałów lub posyp kaszę pokrojonymi w plasterki truskawkami i masłem orzechowym. Alternatywnie, zmieszaj zmiksowanego banana z gotowaną kaszą, a następnie polej całość cynamonem i posiekanymi orzechami włoskimi, aby uzyskać pyszny, syty i zdrowy posiłek. Unikaj dodatków bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak ser lub masło.
Najbardziej imponujące w kaszach kukurydzianych jest to, że są bogate w żelazo, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Zawierają również wiele witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy i tiamina, a także śladowe ilości potasu, kwasu pantotenowego, wapnia i witaminy E.

Kasza jaglana

Kasza jaglana jest bogata w składniki odżywcze i – oprócz innych korzyści – oferuje liczne właściwości chroniące i wspomagające serce. Ponadto jest to coś wyjątkowego, co może pomóc urozmaicić Twoją bezglutenową (lub nie) dietę.
Jest bogata w niacynę, która pomaga Twojemu organizmowi sprawnie zarządzać wieloma procesami i zadaniami. Niacyna jest również ważna dla zdrowej skóry i funkcjonowania narządów. Jest to tak ważna witamina, że często dodaje się go do przetworzonej żywności w celu jej wzbogacenia. Kasza jaglana, a zwłaszcza jej ciemniejsza odmiana, jest również doskonałym źródłem beta-karotenu. Ten naturalny pigment działa zarówno jako przeciwutleniacz, jak i prekursor witaminy A – pomaga organizmowi zwalczać wolne rodniki i dobrze działa na oczy.
Kasza jaglana ma niską zawartość węglowodanów prostych i wysoką zawartość węglowodanów złożonych, co sprawia, że ​​jest pokarmem o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że trawienie kaszy jaglanej trwa dłużej niż zwykłej mąki pszennej. Żywność o niskim IG może pomóc w zapobieganiu gwałtownym wzrostom cukru po posiłku, co pozwala osobom z cukrzycą łatwiej kontrolować poziom glukozy we krwi.
Kasza jaglana jest bogata w błonnik, zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Nierozpuszczalny błonnik w prosie jest znany jako probiotyk, co oznacza, że ​​wspiera dobre bakterie w układzie pokarmowym. Rozpuszczalny błonnik w kaszy jaglanej może pomóc obniżyć ilość „złego” cholesterolu we krwi – czynnika, który odpowiada za zwiększone ryzyko miażdżycy. Rozpuszczalny błonnik wchłania cholesterol, umożliwiając jego bezpieczne usunięcie z organizmu.